
Ütközések
(Crash, 2004)
Kötelező tanmese minden rasszistának!
(Crash, 2004)
Kötelező tanmese minden rasszistának!
Az Ütközések című mozit itt a blogban leginkább A fiúk nem sírnakhoz tudnám hasonlítani: ugyanolyan témákat feszegetnek, ugyanolyan zseniális mozi mindkettő, csak más-más tálalásban.
A Crash, 2006 hivatalosan is legjobb filmje könyörtelen teóriákat mesél a faji előítéletekről, és azoknak gyökereiről, emellett szolidan megoldási lehetőséget is kínál a rasszizmus ellen.
Két nap alatt rengeteg ember élete forr össze örökre, mégpedig az előítéletek miatt. Mindannyian más és más gondolatvilágban élnek, mindannyian máshogy vélekednek a társadalom problémáiról. Akad köztük rasszista zsaru, elkényeztetett, otthonülő asszony, politikus, aki a fehérek és a feketék kereszttüzébe kerül, perzsa üzletes, akit kirabolnak, lakatos, akit ezzel megvádolnak, aztán egy fiatal srác, aki mindenben csak az előítéleteket látja, és így tovább.

Az Ütközések minden egyes momentuma, minden párbeszéde, a karakterek összes mozdulata tengernyi mélyenszántó gondolatot hordoz magában, épp ezért a filmet lehetetlen első nézésre kielemezni – nem beszélve arról, hogy a történetre is koncentrálni kell.

Ezért a teljesség igénye nélkül kiemelnék néhány fontosabb jelenetet, amelyek tényleg csak apró porszemei az összeálló tökéletes egésznek.
Egyik kedvencem a rendőr szála, amint az előző nap molesztált nőt kimenti a kocsiból – ez az a rész, amikor megfogalmazódott, hogy sajnos ezen a világon tényleg ekkora balszerencsétlenségek kellenek ahhoz, hogy felfogjuk, mit tettünk, eddig hogyan éltünk. Ez mindenkire vonatkozik, rám is, rád is.
Másik kedvencem a köpenyes, amikor a lakatos a lányának átadja a védelmül szolgáló varázsköpenyt, majd az anya másnap őrülten sikít és zokog az utcán: ez a valódi összetartás, ilyennek kellene lennie a társadalom minden apróbb részletének, hogy végül maga a társadalom legyen összetartó.

És ezen kívül még mindig számos jelenet, Jean gyilkos és megvető tekintetétől kezdve Graham anyjának felkavaró reakciójáig a kórházban: minden részlet elgondolkodtató és fontos eszmét állít fel.
Persze ez a film sem váltja meg a világot, de ismételten ad egy irányt, ami felé elindulhatna a néző, és így végül az egész társadalom annak érdekében, hogy egy kicsivel jobb és békésebb legyen a világunk.
Írnék még a tengernyi szereplőről: személyes kedvenceim a színészek közül Thandie Newton (Interjú a vámpírral, A boldogság nyomában, W.) és Terrence Howard (August Rush, A másik én, Vasember), szerencsére a filmipar kezdi egyre inkább felismerni ezeket a nagy tehetségeket. Don Cheadle és Matt Dillon egy-egy arcrezdülése többet mond, mint Ryan Phillippe egész játéka, Jennifer Esposito bár remek színésznő, itt annyira nem volt lehetősége kibontakozni, Michael Pena elsöprő alakítást nyújt, a húzónevek, Brendan Fraser, William Fichtner és Sandra Bullock el-el tűnnek a vászonról. Bullock kisasszonyt amúgy is lapátra tették egy időre a 2007-es Megérzés miatt (sajnos!), és még ebben a kiváló alkotásban sem tudott maradandót alkotni, habár itt is tényleg jól játszik, egy-egy megvető pillantásával is rengeteget mond.

A filmzene eszméletlenül jó, ügyesen keveredik a modern technika irányzata a tradíciós hangokkal. A képi világ megfelelő, de nem extra, bár itt nem is ez volt a lényeg; a vágások viszont sokat hozzátettek az élményhez.
2006-ban Paul Haggis valószínűleg nem csak a 3 Oscar-díjára (köztük a legjobb film) volt büszke, hanem arra is, hogy sikeresen megalkotott egy olyan rasszista filmet, ami szilárd gondolatokkal támasztja alá, hogy a rasszizmus elviekben igenis kiküszöbölhető probléma – az már más dolog, hogy a gyakorlatban mennyire ütőképes az elmélet. Remek mozi, elgondolkodtató és tartalmas, az eszméi pedig megfontolandók.
90%
*Csernák Ákos